Ireneusz Baranowski

Ireneusz Baranowski fotoJest wieloletnim pracownikiem samorządowym. Pracował w administracji rządowej oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Grudziądzu, gdzie przeszedł szczeble kariery od młodszego referenta do zastępcy dyrektora PUP. Doświadczenie w obszarze rynku pracy to nie tylko praca w urzędzie. Był również członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia w Grudziądzu i Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Toruniu.

Urodził się w 1970 roku w Grudziądzu. Ukończył elektronikę i telekomunikację w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, jest magistrem inżynierem o specjalności: systemy telekomunikacyjne oraz absolwentem studiów podyplomowych: Zarządzanie zasobami ludzkimi (2007), Przedsiębiorczość. Ekonomia w praktyce (2015), Master of Business Administration (2020). Ukończył także wiele szkoleń.

W latach 2008–2016 był ławnikiem w Wydziale IV Pracy w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu. W 2011 r. decyzją Prezydenta RP został odznaczony Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę.

W 2016 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie objął stanowisko Dyrektora Departamentu Funduszy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które piastował do czerwca 2020 r. W tym czasie, jako Przewodniczący Komitetu Sterującego, odpowiadał za realizację projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Wypracowanie metodologii i wdrożenie monitorowania efektywności zatrudnieniowej podstawowych form aktywizacji zawodowej bezrobotnych w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od zakończenia działań urzędu”.

W Instytucie Badań Edukacyjnych Ireneusz Baranowski odpowiada za realizację projektów dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jego zainteresowania pozazawodowe to sport (zimą można go spotkać na stoku narciarskim), motoryzacja i turystyka górska. Żona Katarzyna pracuje w organizacji pozarządowej, a syn Marcin jest studentem.